Relacje uczestników

Po wczorajszych ćwiczeniach somatycznych z Tobą Małgosiu, czuję lekkość  i ulgę w obręczy barkowej. W bardzo łagodny sposób staw barkowy został rozluźniony i nabrał przestrzeni. Tego mi było potrzeba, zwłaszcza po takim wysiłku jak wiosłowanie. Ból i napięcia znikają. Czuję się lżejsza. Łącząc uczucie oddawania ciężaru ciała z ruchem, uczę się jednocześnie relaksować i podejmować wysiłek; w moim mózgu tworzą się nowe połączenia. Po zajęciach somatycznych odczuwam siebie oraz otoczenie w pełniejszy sposób.

Jestem wdzięczna.
Kasia M.


Serdecznie polecam ćwiczenia somatyczne prowadzone przez Małgorzatę wszystkim, którzy tak jak ja, po wielu latach stresującej pracy siedzącej, zmagają się ze zwyrodnieniami i bólami kręgosłupa na chyba każdym odcinku 😉 Dzięki ćwiczeniom z Małgorzatą, uczę się słuchać własnego ciała, dowiaduję się, co zrobić, żeby się rozluźnić, a nawet poszerzyć zakres ruchów – wszystko to bez wysiłku i bólu. Sesje ćwiczeń z Gosią zawsze są zakończone fenomenalnie przeprowadzoną relaksacją, która pozwala rozładować każdy stres.

Mimo, że uczestniczę w ćwiczeniach poprzez zoom’a, Małgorzata, tak plastycznie potrafi opisać oraz pokazać każde ćwiczenie, że zupełnie nie mam kłopotu z ich wykonaniem. Dodatkowo jej wiedza o anatomii człowieka, jest bardzo rozległa. Jeszcze nie spotkałam instruktora ćwiczeń, który potrafi tak zindywidualizować system ćwiczeń, aby pomogły ze specyficznym problemem. Jeszcze raz polecam, wszystkim, którzy chcą odzyskać zdrowie i witalność 🙂

Anna M.


Polecam zajęcia ćwiczeń somatycznych prowadzone przez Małgosię Mączko tym wszystkim, którzy cierpią na bóle kręgosłupa i stawów. Dzięki ćwiczeniom przestałam odczuwać bolesność w odcinku krzyżowo-lędźwiowym, która narastała od wielu lat. Poprawiłam też kondycję stawów kolanowych i skokowych, bo po rekonstrukcji więzadła w stawie kolanowym miałam duże ograniczenia ruchowe. Teraz swobodnie biegam, kucam, jeżdżę na rowerze. Generalnie, ćwiczenia Małgosi tak skutecznie zastąpiły mi zabiegi rehabilitacyjne, że od 2 lat wcale z nich nie korzystam. Jednym słowem, mój komfort życia poprawił si znacząco. Dlatego gorąco polecam jej zajęcia!

Małgorzata


Na gimnastykę relaksacyjną trafiłam 3,5 roku temu, kiedy szukałam zajęć dla swojego „zwyrodniałego” kręgosłupa. Traktuję te zajęcia jako swoistą rehabilitację, tylko że bez skierowania od lekarza. Pod bacznym okiem Małgosi, nabieram świadomości ciała, uczę się jak ćwiczyć, by nie zrobić sobie krzywdy, jak pozornie banalne ćwiczenia mają kolosalne znaczenie dla organizmu, jak ważny jest prawidłowy oddech oraz jak można się zrelaksować. Wszystkim, którzy chcą coś dla siebie zrobić, bardzo polecam, SPRÓBUJCIE! Pozdrawiam!

Jola Z.


Thanks a lot for wonderful somathic excersises !!! And the last session today was perfect exciting new body movements, and good atmosphere – as always! I feel so great, like my body is starting to „work” again, after many years of not functioning good. I am very grateful for being in your class at Arkadia!!! And it is so nice to get acquainted to my wonderful neighbors:) I think I have become an addict to your class!!!  You are the most wonderful and inspiring teacher!!! Well, this was meant to be just a little mail saying THANKS for your lovely somathic lessons! See you on Wednesday!

Solvaar:)


Dzięki mojej koleżance natrafiłam  na warsztaty somatyczne prowadzone przez Małgorzatę. Na tych warsztatach doświadczyłam powrotu  do czucia swojego ciała, to było jak powrót do domu. A najbardziej zaskakująca była dla mnie możliwość  poruszenia ciałem bez wysiłku mięśni, wykorzystując jedynie grawitację. Tak jak robią to niemowlęta, stąd chyba zresztą  nazwa tej pozycji w ćwiczeniach. Odkryłam jak skorelowana jest głowa z palcami stóp, a więc ciało to konstrukcja przestrzenna, w której wszystko wpływa na wszystko!

Mamy wiele blokad i napięć w ciele,  których nie jesteśmy świadomi, a które nie pozwalają nam na płynne ruchy pełne gracji, lekkości i swobodnej ekspresji. Podczas ćwiczeń somatycznych mam cudowne doznania, gdy puszczam ciężar ciała i wiem, że relaksacja nie jest czymś co przychodzi z zewnątrz. To rodzaj uwolnienia wewnętrznego oporu. Mam nadzieję, że dzięki dalszej praktyce poprawi się nie tylko moja postawa fizyczna, ale też sfera emocjonalna. Ponieważ emocje uwięzione są w ciele.

Polecam z całego serca aby każdy mógł doświadczyć takiego odprężenia i relaksu oraz odkrywać swoje ciało na nowo z ciekawością dziecka. Małgorzata jest bardzo ciepłą osobą i świetnym  nauczycielem. Pod jej bacznym okiem ćwiczenia będą wykonywane dokładnie i bezpiecznie.

Thanks to my friend, I came across a somatic workshop conducted by Małgorzata. In this workshop I experienced a return to feeling my, it was like coming home. And the most surprising thing for me was the ability to move my effortlessly using only gravity. Just like infants do it, hence the name of this position in the exercises. I discovered how the head is correlated with the toes, so the body is a spatial structure where everything affects everything!

We have many blockages and tensions in the body that we are not aware of, and which prevent us from smooth movements full of grace, lightness and free expression. During somatic exercises, I have a wonderful feeling when I let go of my weight and know that relaxation is not something that comes from outside. It’s a kind of release of inner resistance. I hope that thanks to further practice, not only my physical posture will improve, but also my emotional sphere. Because emotions are trapped in the body

I recommend with all my heart that everyone can experience such detente and relaxation and discover their body a new with the curiosity of the child. Małgorzata is a very warm person and a great teacher. Under her watchful eye, the exercises will be performed accurately and safely.

Kasia


Wg opisu „Rekolekcje Integralne” mają zwrócić większą uwagę na to, że człowiek jest całością i wymiary naszego życia: duchowy, psychiczny i cielesny splatają się ze sobą”. Dla mnie odkryciem tych rekolekcji oprócz niewątpliwie głębokiego nurtu duchowego były aspekty związane z psychiką i cielesnością. Ćwiczenia uważnej pracy z ciałem, poszukiwania w nim napięć i próby ich rozluźnienia, nauka postawy ciała, która nie męczy na medytacji, dotknięcie aspektu psychiki spowodowały, że chciałoby się powiedzieć, że wymiary duchowy, psychiczny i cielesny nie tyle splatają się ze sobą, ale stanowią jedną całość, przenikają się nawzajem i inspirują się wzajemnie. Do tego stopnia, że należałoby pisać je jednym ciągiem, bez spacji: człowiek jako całość duchowacielesnapsychiczna. A jeszcze lepiej byłoby poprzeplatać sylaby w tym wyrazie, żeby lepiej było widać przenikalność wszystkich tych sfer. Nie dostrzegłbym tego bez ćwiczeń fizycznych uświadamiających własne ciało albo zauważenia różnych bazowych mechanizmów psychicznych.

Jestem szczęśliwy, że mogłem wziąć udział w rekolekcjach, na których można było fizycznie poczuć jak ciało podąża za duchem i z powrotem – duch podąża za ciałem. Ciało staje się insiracją do głębszego przeżywania na poziomie duchowym, a przeżywanie to przecież w dużej mierze psychika. I tak wszystko się przenika, nawet nie przeplata, tylko właśnie przenika wpływając na siebie nawzajem, tworząc całość, jedność, integralność, nierozerwalność…

Dla mnie absolutnie genialne Rekolekcje Integralne ! 🙂 Aż trudno wyobrazić sobie, że mogą być inne – takie, które pomijają któryś z tych aspektów tworzących nasze człowieczeństwo.

Dziękuję,
Michał


Takie warsztaty to dla mnie zatrzymanie czasu, dostrzeżenie tego co choć na co dzień używam to jednak nie widzę. Duża lekcja cierpliwości. Wiele pozytywnych myśli i zaopiekowanie się dzieckiem które w sobie noszę.

Roksana